OH: Mike Babcock opäť zlatý, šestica Švédov strieborná

MARTIN UŽÁK | 23.02.2014

Dnešným finálovým zápasom medzi reprezentačnými výbermi Švédska a Kanady (0:3) sa skončili historicky piate zimné olympijské hry, na ktorých mohli štartovať aj hráči z NHL.

Na prestížnom podujatí, konanom v ruskom prímorskom meste Soči, sa predstavilo až 13 rôznych reprezentantov organizácie Detroit Red Wings. Poďme si zhrnúť, ako sa im darilo.


Tomáš Jurčo a Tomáš Tatar (Andrew Weber, USA Today Sports)


Alfredsson, Daniel (Švédsko)... Piaty najstarší hráč turnaja potvrdil svoju spoľahlivosť, keď v nabitom tíme Švédska nahromadil štyri (2+2) body a stal sa tretím najproduktívnejším hokejistom výberu. Alfredssona bolo cítiť najmä v súbojoch so Švajčiarskom (1:0; strelil jediný gól) a Lotyšskom (5:3; strelil gól a pridal asistenciu). Okrem štyroch kanadských bodov si pripísal aj deväť striel a dve trestné minúty. Alfredsson hrával priemerne 14 minút a 17 sekúnd na zápas a od druhého stretnutia svojho tímu plnil funkciu asistenta nového kapitána Niklasa Kronwalla. Novinári, ktorí sa s ním rozprávali, vyzdvihovali jeho otvorenosť a srdečnosť. Striebro zo Soči je jeho druhou olympijskou medailou po zlate z Turína 2006.

Daciuk, Pavel (Rusko)... Daciuk prichádzal do Soči s pošramoteným kolenom a spočiatku netrénoval, čo ho však nezastavilo pred tým, aby sa stal jedným z najlepších hokejistov Ruska, ktorému robil kapitána. V piatich zápasoch pozbieral šesť (2+4) bodov, vďaka čomu sa stal desiatym najproduktívnejším mužom turnaja. Žiaril najmä proti Nórom (4:0; zaznamenal tri asistencie) a tiež Američanom (2:3 po samostatných nájazdoch), proti ktorým strelil dva góly, premenil jeden zo svojich troch nájazdov a počúval skandovanie svojho priezviska od ruských fanúšikov. Popri dvoch góloch a štyroch gólových prihrávkach zaznamenal aj tri plusové body a 11 striel. Po neúspešnom štvrťfinále odcestoval na pár dní domov do Jekaterinburgu.

Ericsson, Jonathan (Švédsko)... Robustný zadák s číslom 52 nastupoval v prvom obrannom páre Tre Kronor po boku svojho spoluhráča z Detroitu Niklasa Kronwalla. V šiestich stretnutiach nahromadil štyri mínusové body a osem trestných minút, čo boli najvyššie hodnoty spomedzi celého tímu. Ericsson hrával v priemere 17 minút a 34 sekúnd na zápas a so siedmimi streleckými pokusmi sa stal najčastejšie strieľajúcim bekom mužstva. Svoj jediný kanadský bod získal za asistenciu v semifinálovom boji s Fínskom (2:1), v ktorom bol druhým najvyťažovanejším hráčom po Kronwallovi. Jonathan si na turnaji zahral aj so svojím starším bratom Jimmiem. Olympijské striebro je najväčším reprezentačným úspechom jeho kariéry.

Gustavsson, Jonas (Švédsko)... Gustavsson prichádzal do Soči ako tretí brankár švédskeho národného výberu a v tejto pozícii zotrval po väčšinu turnaja. V piatich zo šiestich zápasov, ktoré Tre Kronor na olympiáde odohrali, bol Gustavsson zdravým náhradníkom. Na lavičku Švédska sa posadil iba v druhom stretnutí základnej skupiny "C" proti Švajčiarsku (1:0), aby s číslom 50 na drese kryl chrbát Henrikovi Lundqvistovi. Lundqvist nepustil do švédskej brány nielen Gustavssona, ale ani ďalšieho gólmana Jhonasa Enrotha. Keďže podľa princípov MOV sa za riadneho člena tímu počíta každý hráč na olympijskej súpiske, i Gustavsson sa stal držiteľom striebra, ktoré je najväčším reprezentačným úspechom jeho kariéry.

Howard, Jimmy (Spojené štáty americké)... Detroit bol jedným z troch klubov, ktoré do Soči vyslali oboch svojich brankárov. Popri Gustavssonovi si však nezachytal ani Jimmy Howard. Bránku Spojených štátov okupoval v piatich zo šiestich zápasov Jonathan Quick, pričom v jednom prípade dostal prednosť Ryan Miller. Howard prišiel do Soči ako tretí gólman tímu a túto pozíciu opustil iba v dueli proti Slovinsku (5:1), keď sa posadil na lavičku ako náhradník práve za Millera. Nemožnosť zasiahnuť do priamych bojov mu však nepokazila olympijské zážitky, o ktoré sa delil aj so svojou sestrou a rodičmi, ktorých brával na prechádzky po olympijskej dedine. Spočiatku sa bavil aj tým, ako často narážal na Slováka Tomáša Tatara.

Jurčo, Tomáš (Slovensko)... Jurčo na turnaji nastupoval s číslom 13 a popri svojom spoluhráčovi z Detroitu Tomášovi Tatarovi si zahral aj po boku bývalého hráča Red Wings Tomáša Kopeckého. V štyroch stretnutiach, ktoré Slováci na olympijských hrách odohrali, nahromadil jeden kanadský bod, jeden mínusový bod, dve trestné minúty a osem streleckých pokusov. Svoj jediný bod získal za presný zásah do siete Slovinska (1:3) v čase 59:42. V onom stretnutí proti Slovinsku sa prezentoval piatimi strelami, čo bol najlepší výkon v celom mužstve. Jurčo hrával v priemere cez 14 minút na zápas a bol jedným zo štyroch slovenských hokejistov, ktorí v Soči dokázali skórovať. Vo veku 21 rokov bol najmladším hráčom tímu.

Kronwall, Niklas (Švédsko)... Kronwall absolvoval hry v prvom obrannom páre Tre Kronor po boku Jonathana Ericssona. Zatiaľ čo v prvom zápase robil asistenta kapitánovi Henrikovi Zetterbergovi, od druhého stretnutia a po odstúpení svojho klubového spoluhráča z turnaja bol za kapitána menovaný on sám. S číslom 55 na drese a céčkom na hrudi doviedol svoje mužstvo k štyrom víťazstvám. Výborný dojem pokazil až vo finálovom stretnutí, v ktorom si pripísal dva mínusové body. V šiestich zápasoch nahromadil spolu dve asistencie, štyri trestné minúty a štyri strely. Bol najvyťažovanejším hráčom mužstva, ktoré ho často chválilo za jeho vodcovské črty a schopnosti. Striebro zo Soči je jeho druhou olympijskou medailou.

Nyquist, Gustav (Švédsko)... Nyquist, ktorý sa na olympiádu dostal ako náhradník Johana Franzéna, spočiatku nastupoval v treťom útoku Tre Kronor po boku Daniela Alfredssona. Neskôr však spadol do štvrtej lajny, v ktorej dostával minimum príležitostí. Jediný väčší zápis do štatistík zaznamenal vo štvrťfinálovom stretnutí Švédska proti Slovinsku (5:0), keď počas troch minút a 18 sekúnd na ľade stihol dvakrát vystreliť a pripísal si plusový bod. V nabitom tíme hrával v priemere len šesť minút a 40 sekúnd na zápas, no aj napriek tomu sa dokázal zviditeľniť, keď v úvode finálového stretnutia za bezgólového stavu nastrelil tyčku kanadskej bránky. Strieborná olympijská medaila je najväčším úspechom jeho mladej kariéry.

Tatar, Tomáš (Slovensko)... Tatar v Soči nosil dres s číslom 90 a zväčša nastupoval v prvom útoku mužstva. Popri svojom spoluhráčovi z Detroitu Tomášovi Jurčovi si zahral aj po boku Tomáša Kopeckého a Mariána Hossu, bývalých hráčov Red Wings. Najväčšmi bol vidieť v prvom zápase proti USA (1:7), keď strelil jediný gól svojho tímu. V štyroch stretnutiach si pripísal dovedna dva (1+1) body, čo mu stačilo na druhé miesto v kanadskom bodovaní mužstva. Okrem dvoch bodov získal za 16 minút a 58 sekúnd na zápas aj dve trestné minúty a deväť striel. Tatar bol v slovenskom výbere jedným z mála nebezpečných hráčov. Stal sa jedným z dvoch slovenských hokejistov, ktorí turnaj skončili s jedným plusovým bodom.

Zetterberg, Henrik (Švédsko)... Kapitán švédskeho výberu začal víťaznou strelou do siete Česka (4:2), no už po prvom stretnutí sa mu vrátili veľké bolesti chrbta, pre ktoré musel z hier odstúpiť. Zetterberg trpel takými intenzívnymi bolesťami, že v Soči musel zostať ešte niekoľko dní, aby uniesol let do Spojených štátov. Po návrate do USA podstúpil operáciu, kvôli ktorej bude pauzovať minimálne do konca základnej časti NHL. Jeho celková bilancia v Soči číta jeden zápas, v ktorom počas 18 minút a 14 sekúnd strelil jeden gól, uspel na siedmich zo 16 vhadzovaní a zaknihoval dva plusové body. Podobne ako pre Alfredssona a Kronwalla, aj pre Zetterberga je striebro druhým najväčším olympijským úspechom v kariére.

Red Wings boli v Soči reprezentovaní nielen na ľade, ale aj na lavičkách a v lóžach manažérov.

Zo zlatých medailí pre Kanadu sa teší ako hlavný kouč Red Wings Mike Babcock (hlavný tréner Kanady), tak i generálny manažér Red Wings Ken Holland (člen komisie pre skladbu kanadského mužstva). K štvrtému miestu, ktoré vybojovali Spojené štáty americké, prispel aj terapeut Red Wings Inar Treguits.





© Martin Užák, Hockeytown Blog, 2009 – 2021

Umiestňovanie textov na iné stránky, ich rozširovanie tlačou a inými médiami je možné iba s písomným súhlasom autora.

Hockeytown Blog je nekomerčný projekt slúžiaci na vzdelávacie a prezentačné účely. Fotografie, ktoré nie sú vlastníctvom autora blogu, sú na blogu používané k nezištným redakčným účelom a k nezištnému novinárskemu spravodajstvu a publicistike v súvislosti s udalosťami, ktoré sú pre verejnosť zaujímavé a hodné zaznamenania v zmysle dodržania doktríny čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach. Napriek tomu, ak na tomto blogu nájdete svoju fotografiu, o ktorej si myslíte, že u nej nebola dodržaná licenčná schéma o možnostiach jej voľného zdieľania a využívania, alebo fotografiu, o ktorej si myslíte, že je v rozpore s doktrínou čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach, a neželáte si, aby sa na tomto blogu ďalej zobrazovala, kontaktujte ma, prosím.