Naprieč Amerikou za osem dní

MARTIN UŽÁK | 06.03.2011

Dlhá zápasová šnúra Detroit Red Wings na klziskách súperov sa dnes definitívne končí. Mužstvo sa po tom, čo sa v uplynutých ôsmich dňoch okrem odohrania piatich stretnutí prenieslo i cez takmer 8.200 precestovaných kilometrov, vracia späť do Hockeytownu. Zo série súbojov hraných ďaleko od vlastnej Joe Louis Areny si so sebou berie celkom šesť bodov, vďaka ktorým aj naďalej tróni v popredí Centrálnej divízie, na druhom mieste Západnej konferencie a na tretej priečke celej NHL.

Hockeytown Blog prináša krátke pripomenutie všetkých piatich predstavení Red Wings na šnúre, zhrnutie a hodnotenie celého tripu a program na najbližšie dni.


Niklas Kronwall a Jimmy Howard (Winslow Townson, Associated Press)


Sabres vs Red Wings 2:3 po nájazdoch (26. február 2011)

Jediný vzájomný súboj základnej časti začal lepšie pre domácich, keď sa v rozmedzí 13. až 15. minúty ujali dvojgólového vedenia zásluhou dvoch bleskových akcií slovenského obrancu Andreja Sekeru. Red Wings, ktorí v zostave privítali navrátilcov Valtteriho Filppulu a Mikea Modana (hral po prvý raz po 41 zápasoch), hľadali recept na výborné korčuľovanie Šablí a ich efektívne využívanie rýchlosti pomalšie, no v konečnom účtovaní dokázali po prvý raz od polovice januára otočiť duel, v ktorom prehrávali o dva góly. Postupný obrat načal v polovici súboja opakovanou strelou v presilovke Pavel Daciuk a vyrovnanie Krídel prišlo v absolútnom závere, kedy 58 sekúnd pred koncom riadnej hracej doby dorážal do odkrytej bránky Jiří Hudler. Hudler bol pri hre bez brankára práve tým šiestym hráčom, ktorý naskočil z hráčskej lavice, čo demonštruje súčasnú dôveru, ktorú do neho vkladá tréner Mike Babcock. Ešte pred pár rokmi bol za takýto kúsok karhaný.

Daciuk a Hudler boli po bezgólovom predĺžení zároveň jedinými hráčmi, ktorí sa dokázali presadiť i v samostatných nájazdoch. Obaja zvolili bekhendové strely tesne k ľavej tyči, na ktoré domáci gólman Ryan Miller napriek veľkej snahe nedokázal reagovať. Ešte krátko pred zápasom sa dlho polemizovalo o tom, či sa americký brankár postaví proti svojmu bratovi Drewovi, no ten sa nakoniec do zostavy Krídel nevošiel. Hosťom chýbal v zápase i obranca Brian Rafalski, na celý zvyšok tripu sú vyradení Chris Osgood a Patrick Eaves. Detroit zvíťazil najmä vďaka tvrdej práci v druhej a tretej časti hry, ktorú podčiarkol gradujúci výkon gólmana Joeyho MacDonalda, predvádzajúceho istý výkon ako v nadstavení, tak i v nájazdoch. Kľúčom k úspechu Wings bola taktiež hra piatich proti piatim, v ktorej pôsobia dominantne po celý ročník. V menej tvrdom zápase boli vylúčení len traja hráči, jediným potrestaným z kádru Krídel bol bek Brad Stuart.


Kings vs Red Wings 4:7 (28. február 2011)

Pri návrate z Buffala sa mužstvo krátko zastavilo v Detroite, aby doma dočasne nechalo forvarda Johana Franzéna, ktorý duel s Kings vynechal pre pôrod manželky Cecílie (fotografiu svojho prvého dieťaťa, syna Eddieho Bo Johana, zaslal neskôr spoluhráčom). Pôvodne sa pri tejto zastávke počítalo i s tým, že sa k tímu pripojí Brian Rafalski, no bolesti chrbta nakoniec rozhodli o tom, že na trip k mužstvám z Pacifickej divízie nepocestoval. Takmer 3 200 kilometrov dlhý let, prechod do odlišného časového pásma a ani absencia najlepšieho strelca a druhého najproduktívnejšieho zadáka však nezanechali na Krídlach vôbec žiadne následky. Los Angeles sa síce ujali vedenia po rýchlom góle v početnej výhode, no neskôr náramne skolabovali a prizerali sa siedmym zásahom hostí za sebou. Red Wings sa svojou vysokou efektivitou dokonale pomstili za domácu prehru 0:5, ktorú im Kings pripravili ešte začiatkom decembra 2010.

Výbuch Los Angeles dianie na ľade vôbec nekopíroval. Kings disponovali pred stretnutím štvrtou najlepšou defenzívou v lige a boli tiež druhí v poradí mužstiev, ktoré dovoľujú súperovi minimum streleckých možností. Ich ofenzívna nemohúcnosť sa skončila až na konci duelu, kedy troma gólmi po množstve voľného priestoru na ľade korigovali na konečných 4-7. Red Wings záver zápasu vypustili, no čerstvý podpis novej dvojročnej zmluvy Jimmyho Howarda nakoniec oslávili jeho už 31. víťazstvom v ročníku, čo bol znova nový najlepší výkon spomedzi všetkých brankárov súťaže. Howard okrem toho zvíťazil v desiatom zápase na ľade súpera za sebou, čím vyrovnal klubový rekord Chrisa Osgooda zo sezóny 05/06. Wings skórovali dvakrát v presilovke, raz v oslabení a sami zvíťazili vonku už šiestykrát v rade. Štvorica ich hráčov zaznamenala dva kanadské body, obranca Niklas Kronwall oslnil tromi plusovými bodmi, Mike Modano zasa 75 %-nou úspešnosťou na vhadzovaní.


Ducks vs Red Wings 2:1 po predĺžení (2. marec 2011)

Víťazná šnúra Červených krídel na ľade súperov sa skončila v Anaheime, v zápase proti miestnym Ducks, ktorí patria medzi najväčších rivalov Detroitu z posledných rokov. Hostia pritom po dvoch tretinách viedli najtesnejším rozdielom, keď sa v presilovke pri strele z nulového uhlu presadil Pavel Daciuk. Krídlam dobre známy gólman Dan Ellis viac už nedovolil, pochytal celkom 28 striel a patril medzi najväčšie postavy domácich, taktiež napr. spolu so zadákom Andreasom Liljom, bývalým hráčom Red Wings, ktorý odohral takmer 8 minút vo vlastnom oslabení. Anaheim odviedol v početnej nevýhode výbornú robotu, ubránil osem z deviatich možností súpera, vrátane 93 sekúnd trvajúceho dvojnásobného oslabenia v závere prvej tretiny a dvoch nevýhod na konci zápasu, z ktorých sa jedna na celých 107 sekúnd preniesla i do predĺženia. Wings sa v presilovkách zmohli len na päť striel, za celú prvú časť hry dokonca pálili iba trikrát.

Ducks predviedli vynikajúci defenzívny výkon a po vyrovnaní zo začiatku tretej tretiny umne kontrolovali hru vo vlastnom pásme, v ktorom dominovali najmä tvrdosťou (predviedli až 37 hitov). Vyrovnaný duel sa mohol prikloniť na stranu hostí v 56. minúte, kedy však Jiří Hudler nedorazil puk do odkrytej Ellisovej brány. Trest na seba nenechal dlho čakať: v predĺžení unikol Ruslanovi Salejovi Bobby Ryan, bieloruský zadák ho bol nútený v poslednej chvíli faulovať a z nariadeného trestného strieľania sa sám postihnutý nemýlil, keď švihom k ľavej žŕdke prekonal Jimmyho Howarda a dosiahol tak ako celkom siedmy hokejista ročníka na hranicu 30 gólov. Množstvom času na ľade oslnili hosťujúci zadáci Niklas Kronwall a Nicklas Lidström (obaja nad 26 minút), najvyšší ice-time z útočníkov zaznamenal domáci Corey Perry (26:25). Zápas sledovalo iba 15 098 divákov, čo je dosiaľ najnižšia návšteva na stretnutí Red Wings v aktuálnej sezóne.


Sharks vs Red Wings 3:1 (3. marec 2011)

Na tretí zápas v priebehu štyroch dní odlietali Červené krídla až ráno, čo bolo na ich počiatočnom prejave dostatočne cítiť. Sharks patrilo prvých 12 z celkom 13 striel zápasu a i rýchly úvodný gól z hokejky Dany Heatleyho. Hostia rozvlnili sieť gólmana Antti Niemiho v závere prvej tretiny po švihu Niklasa Kronwalla z ľavého kruhu, gól pre postrkovanie a následné vylúčenie dvojice Marc-Édouard Vlasic - Johan Franzén uznaný nebol, no vyrovnanie prišlo už o niekoľko sekúnd neskôr pri tečovaní Tomasa Holmströma. Red Wings nevyšiel ani vstup do druhej časti hry, v závere 24. minúty udrel v presilovej hre po druhýkrát Heatley. S blížiacim sa naplnením tretej tretiny sa očakával hosťujúci tlak, ktorý ale nakoniec vôbec neprišiel, hlavne pre nešťastný inkasovaný gól Joeyho MacDonalda, ktorý si zle vypočítal odstup od puku a jeho rozohrávka mimo vlastné bránkovisko sa skončila odrazom kotúča od palice Patricka Marleaua do opustenej svätyne.

Wings podľahli 1-3 a v druhom zápase v rade nevsietili viac ako gól i napriek tomu, že v oboch mali dostatok príležitostí a hrali dlho vyrovnane. Detroit nebodoval na súperovom ľade po prvý raz od 5. februára a dnes nestačil na mužstvo, ktoré má momentálne najlepšiu formu v celej NHL, keď zvíťazilo ôsmykrát po sebe a vyhralo až 17 z posledných 20 duelov. Sharks navyše so súčtom minuloročného play-off upravili čerstvú vzájomnú bilanciu s Wings na sedem víťazstiev a dve prehry. Sharks sa prezentovali tvrdším prejavom v osobných súbojoch, efektívne využívali šírku a hĺbku útočného pásma, boli celoplošne rýchlejší, viac korčuľovali a ťažili z tlaku do bránky, v ktorej si MacDonald pripísal 25 úspešných zákrokov. Jeho náprotivok Niemi bol s 28 zásahmi znova veľkým strojcom triumfu, v čom mu sekundovali i dvojbodoví Marleau s Heatleym či výborne hrajúci bek Jason Demers. Veľký vplyv na výsledok mala i úspešnosť domácich na vhadzovaní.


Coyotes vs Red Wings 5:4 po nájazdoch (5. marec 2011)

Kaliforniu Červené krídla opúšťali v piatok 4. marca a vydali sa do takmer tisíc kilometrov vzdialeného arizonského Glendale, kde sa ich trip zápasom s Phoenixom skončil. Štvrtý duel v priebehu šiestich dní, no s toľko potrebnou jednodňovou pauzou začal Detroit skvele, keď sa po ľahkej strele Drewa Millera zo začiatku druhej minúty dostal do darovaného vedenia. To zvýšil v závere prvej časti po zásahu Johana Franzéna v početnej výhode. Franzén sa presadil vôbec po prvý raz po 14 zápasoch a prvýkrát od päťgólového predstavenia proti Ottawe z 5. februára. I napriek následnému zníženiu Kyleom Turrisom Red Wings na konci druhej časti hry znova odskočili, keď sa presadili Valtteri Filppula a Darren Helm (skóroval v oslabení, len 13 sekúnd pred prestávkou). Vedenie 4-1 sa však v poslednej tretine stratilo: hostia začali hrať komplikovane a nesúrodo, čo nabudení Coyotes využili na skvelý comeback, zavŕšený dokonalým obratom a víťazstvom po nájazdoch.

Červené krídla vyrobili v tretej tretine hrúbok na niekoľko zápasov - množstvo strát puku, pozičných výbuchov a slabý dôraz pred vlastnou bránkou, v ktorej často bezmocný Jimmy Howard pochytal 32 z 36 striel Yotes. V nájazdovej lotérii bol jediným úspešným exekútorom český útočník Radim Vrbata, na strane Wings sa nepresadili Pavel Daciuk, Jiří Hudler ani Todd Bertuzzi. Coyotes zvíťazili po piatich prehrách za sebou, k čomu okrem kapitána Shanea Doana (10 hitov) a dvojbodových Turrisa s Rayom Whitneym (bývalým hráčom Krídel) výrazne dopomohol i Keith Yandle, ktorý na ľade strávil viac ako 30 minút. Yandle bol ešte pred začiatkom duelu najproduktívnejším bekom súťaže, no po dvoch dnešných prihrávkach ho na čele vystriedal kapitán Wings Nicklas Lidström, ktorý tak ako 55. hráč (a len šiesty obranca) histórie dosiahol na métu 1 100 bodov v základnej časti. Wings však beztak po prvý raz od počiatku decembra 2010 prehrali trikrát v rade.


Hodnotenie tripu a najbližší program

Nahustená šnúra zápasov bola pre Red Wings skutočne výborným testom, a to i vďaka aktuálnej forme súperov, okupujúcich pred i po tripe tie tabuľkové pozície, ktoré "smrdia" play-off. Buffalo Sabres figurovali na prelome februára a marca na deviatej priečke Východnej konferencie, traja protivníci z južnej časti USA boli naskladaní priamo v prvej osmičke Západu, ktorú navyše z deviatej priečky a s drobnou stratou stíhali Anaheim Ducks. Mužstvá z Pacifickej divízie, u ktorých trávili Červené krídla podstatnú časť svojej šnúry, momentálne hrajú zrejme v najlepšej a najvyrovnanejšej odnoži celej NHL, odstupy medzi prvým a piatym tímom divízie sú minimálne, kluby sa prezentujú skvelými výkonmi brankárov a kvalitnou defenzívou. Názorne to platilo i v prípade konfrontácie s Wings: Detroit sa s výnimkou duelu v Los Angeles na góly naozaj nadrel a v každom stretnutí hral vyrovnanú partiu o rade kľúčových drobností a detailov.

Šesť získaných bodov pôsobí v kontexte celého tripu beztak dostatočne rozporuplne. Krídla, ktoré v zápasoch využívali svojich najväčších hviezd v tonách času strávenom na ľade, prišli o cenné a dôležité štyri body najmä pre nižšiu pracovnú morálku, slabšie korčuľovanie a slabý dôraz v kľúčových momentoch súbojov. Pod celkové vyrovnané skóre 16 ku 16 sa podpísala najmä nesúrodosť hry v defenzíve: v každom stretnutí si na Wings počkali zbytočné straty puku, chyby pri rozohrávke a otvorený priestor pred vlastnou bránkou. Z ofenzívneho pohľadu chýbalo zasa dostatok šťastia: duel s Buffalom priniesol pred prvým gólom Wings dve tyče, zápas v Anaheime jednu tyč, súboj v San Jose zasa kontroverzný neuznaný gól a stratené víťazstvo v konfrontácii s Coyotes podčiarkli dve tyčky pri samostatných nájazdoch. Konštantnosť produktivity si z individuálneho pohľadu udržal len kapitán Nicklas Lidström, ktorý bodoval v každom zápase tripu a získal dohromady jeden gól a päť asistencií. Pavel Daciuk a Drew Miller zaznamenali tri góly.

S blížiacim sa záverom základnej časti (končí sa za päť týždňov) je isté, že Krídla takto náročný program už viac nečaká. Päť zápasov v arénach súperov v rade odohrali Red Wings už druhýkrát v ročníku. Predtým absolvovali podobný ťažký trip v prvej polovici januára, kedy sa po troch stretnutiach u kanadských súperov zo Severozápadnej divízie presunuli cez Denver do Columbusu, aby takto odohrali päť duelov za celkom 11 dní, počas ktorých nahromadili sedem bodov. Minimálne do konca základnej časti sa však žiadne ďalšie odlety do Kanady či Kalifornie nepripravujú. Zo zvyšných 16 súbojov dlhodobej sezóny totiž Wings odohrajú až 10 vo vlastnej Joe Louis Arene, čo je dozaista veľké pozitívum aspoň z pohľadu minima cestovania, keďže herne sa Detroitu v domácom prostredí priveľmi nedarí. Play-off, ku ktorému sa mužstvo pevným krokom približuje, ale začína až 13. apríla, čo predstavuje dostatok času na vyšperkovanie výkonov.





© Martin Užák, Hockeytown Blog, 2009 – 2021

Umiestňovanie textov na iné stránky, ich rozširovanie tlačou a inými médiami je možné iba s písomným súhlasom autora.

Hockeytown Blog je nekomerčný projekt slúžiaci na vzdelávacie a prezentačné účely. Fotografie, ktoré nie sú vlastníctvom autora blogu, sú na blogu používané k nezištným redakčným účelom a k nezištnému novinárskemu spravodajstvu a publicistike v súvislosti s udalosťami, ktoré sú pre verejnosť zaujímavé a hodné zaznamenania v zmysle dodržania doktríny čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach. Napriek tomu, ak na tomto blogu nájdete svoju fotografiu, o ktorej si myslíte, že u nej nebola dodržaná licenčná schéma o možnostiach jej voľného zdieľania a využívania, alebo fotografiu, o ktorej si myslíte, že je v rozpore s doktrínou čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach, a neželáte si, aby sa na tomto blogu ďalej zobrazovala, kontaktujte ma, prosím.