Bývalí zástupcovia Red Wings na MS na Slovensku

MARTIN UŽÁK | 18.05.2011

Je to len niekoľko dní, čo sa skončil 75. svetový šampionát v ľadovom hokeji. Pripomeňme si preto niekoľko zaujímavých štatistík, ako aj turnajové vystúpenia niekdajších hokejistov Red Wings.


Marián Hossa (Dave Reginek, Detroit Red Wings)


Podujatia sa tentoraz zúčastnilo 41 európskych hokejistov hrajúcich v NHL, čo je najnižší počet od roku 2008. Záujem hráčov NHL o šampionát klesá súvisle. V roku 2010 sa na MS predstavilo celkom 43 takýchto hráčov, pričom v roku 2009 ich bolo 47 a o rok skôr až 67. Kanadské a americké výbery sú pri tomto sčítavaní opomínané, keďže ich reprezentácie sú hokejistami spoza mora tvorené bežne a vo veľkej väčšine.

Na klesajúci počet európskych hokejistov NHL hrajúcich na šampionáte má vplyv aj klesajúci počet Európanov pôsobiacich za morom. Obmedzujúcim faktorom je aj prípadná účasť v play-off.

Hráči, ktorí posilnili svoje národné výbery aj po vypadnutí z prvého či druhého kola play-off, sa našli aj tento rok. Pôvodne sa zdalo, že ich skromné rady by mohli rozšíriť aj niektorí priami zástupcovia Red Wings. Nakoniec sa tak nestalo, no na šampionáte sa predstavilo aspoň niekoľko niekdajších súčastí klubu.

Pri rýchlej strate 0:3 v sérii druhého kola play-off so San Jose Sharks sa o niektorých príchodoch hráčov Red Wings uvažovať začalo, no predĺžením vyraďovacích bojov sa toto potenciálne posilňovanie nakoniec vylúčilo. Hokejistami, ktorí prichádzali v úvahu, boli najmä Švéd Johan Franzén a Rus Pavel Daciuk. V iných prípadoch sa museli národné výbery vyrovnať s neúčasťou ich krajanov aj napriek tomu, že farmársky tím "Červených krídel" z Grand Rapids sa do play-off AHL neprebojoval. Slovinci sa tak nemohli spoliehať na Jana Muršaka a Slováci na Tomáša Tatara. Obaja mladí útočníci totiž s Red Wings trénovali počas play-off.

Jediným súčasným zástupcom organizácie na turnaji bol čoskoro dvadsaťpäťročný bieloruský zadák Sergej Kolosov, ktorý v zámorí hráva práve za Griffins. Zdatného defenzívneho obrancu draftovali Red Wings v roku 2004 z celkom 151. miesta. V posledných rokoch sa vyprofiloval v stabilného člena zostavy Grand Rapids, no v ročníku 2010/11 sa mu príliš nedarilo, keď v 56 zápasoch základnej časti zaznamenal popri jednej asistencii aj 19 mínusových bodov. Kolosov na turnaji obliekal dres s číslom 25 a v šiestich stretnutiach zaznamenal štyri trestné minúty a tri strely, čím dopomohol k záchrane bieloruského výberu medzi elitou.

Formálneho a dnes už bývalého zástupcu mali Red Wings aj v nórskom výbere. Šiesty najlepší tím šampionátu reprezentoval bek Ole-Kristian Tollefsen, ktorého Detroit získal vlani z Philadelphie výmenou za útočníka Ville Leinoa. Tollefsen si v drese "Červených krídel" nikdy nezahral, no na turnaji patril medzi najvyťažovanejších hráčov, keď na ľade trávil v priemere 29 minút a 46 sekúnd za zápas.

Tollefsena nešlo na MS prehliadnuť, no najväčší úspech zaznamenal štyridsaťtriročný Johan Garpenlöv, vedúci striebornej švédskej reprezentácie, ktorý v Detroite hrával na ľavom krídle v ročníku 1991/92. Red Wings Garpenlöva draftovali v roku 1986. V NHL odohral spolu 609 zápasov základnej časti.

Výborne si počínal aj ďalší niekdajší zástupca Red Wings, dnes nemecký hlavný tréner Uwe Krupp. Štyridsaťpäťročný bývalý zadák získal so svojou reprezentáciou konečné siedme umiestnenie, popri ktorom si na svoje konto pripísal skalpy Rusov a Slovákov, ako aj tesnú prehru po nájazdoch s neskoršími majstrami sveta Fínmi. Krupp nastúpil za Red Wings na 32 zápasov v rozmedzí rokov 1998 až 2002, viac mu nedovolilo vážne zranenie chrbta. Dodnes je jediným Nemcom, ktorý kedy získal Stanley Cup.

Z bývalých spoluhráčov hrajúcich v drese Red Wings sa v porovnaní reprezentácii USA a Slovenska darilo skôr americkému gólmanovi Ty Conklinovi, ktorý s číslom 29 na drese nastúpil k štyrom stretnutiam Spojených štátov a jedným víťazstvom dopomohol k účasti vo štvrťfinále. Na métu ôsmich najlepších naopak nedosiahol Slovák Marián Hossa, zaznamenajúc dva body a dve trestné minúty v piatich zápasoch. Conklin a Hossa pôsobili v Detroite v ročníku 2008/09, v ktorom patrili medzi opory mužstva a dokráčali s ním až k siedmemu zápasu finále Stanley Cupu. Hossa vtedy v základnej časti nastrieľal 40 gólov, Conklin si v 40 zápasoch pripísal 25 víťazstiev a šesť čistých štítov. Ani jednému z nich však tento turnaj nevyšiel.

Záverom nemožno opomenúť ani gólmana, ktorý si na šampionáte prežil mimoriadne trpké chvíle. Rus Jevgenij Nabokov odchytal na turnaji len štyri zápasy a skončil s úspešnosťou 88 %, 12 inkasovanými gólmi, chudobnými dvoma víťazstvami a ku všetkému so zranením. Tridsaťpäťročný veterán tak zavŕšil najhoršiu sezónu vo svojej kariére, kedy najskôr opustil domácu súťaž, aby usiloval o návrat na zámorské klziská. Boli to práve Red Wings, ktorí o Nabokova stáli a dokonca s ním pri vlne zranení, ktorá ich v marci tohto roka postihla, podpísali kontrakt. Kazašský rodák však bol stiahnutý z waiver listiny, na ktorej musel podľa regule NHL pobudnúť 24 hodín, mužstvom New York Islanders. Z jeho anabázy v Detroite tak vzišlo.





© Martin Užák, Hockeytown Blog, 2009 – 2021

Umiestňovanie textov na iné stránky, ich rozširovanie tlačou a inými médiami je možné iba s písomným súhlasom autora.

Hockeytown Blog je nekomerčný projekt slúžiaci na vzdelávacie a prezentačné účely. Fotografie, ktoré nie sú vlastníctvom autora blogu, sú na blogu používané k nezištným redakčným účelom a k nezištnému novinárskemu spravodajstvu a publicistike v súvislosti s udalosťami, ktoré sú pre verejnosť zaujímavé a hodné zaznamenania v zmysle dodržania doktríny čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach. Napriek tomu, ak na tomto blogu nájdete svoju fotografiu, o ktorej si myslíte, že u nej nebola dodržaná licenčná schéma o možnostiach jej voľného zdieľania a využívania, alebo fotografiu, o ktorej si myslíte, že je v rozpore s doktrínou čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach, a neželáte si, aby sa na tomto blogu ďalej zobrazovala, kontaktujte ma, prosím.